Přeskočit na obsah

Moje tipy pro lepší ráno

Neříká se nadarmo, že ráno dělá den. Podle toho, jak začneme, se celý den odvíjí. A proto, abychom měli den klidnější, cítili se víc v pohodě a měli víc energie, toho nemusíme udělat moc. Stačí malé změny.

1. Klidný start
Mám ráda klidný start dne, celý den mám potom víc energie. Raději vstanu dříve, abych měla dost prostoru pro sebe a nemusela nikam spěchat.
Mobil nechávám stranou až do té doby, než nejsem připravena pracovat nebo přijímat informace zvenčí.

2. Protažení
Protahuju se nejradši rovnou v posteli. Stačí pár cviků a hned se cítím lépe. Jestli si chceš hned po ránu dopřát víc pohybu, pak můžeš zkusit třeba tohle video.

Praxe a techniky podporující fyzické i duševní zdraví je potřeba dělat pravidelně. I přesto, že se cítíme dobře. Nestačí je dělat jen jednou za čas, tím se nic nezmění.

3. Vyčistit prostor i tělo
Po protažení otevírám okno a vpouštím do pokoje čerstvý vzduch. Zhluboka se nadechnu a ještě jednou pořádně protáhnu ve stoje. Pak mířím do koupelny, kde mě kromě čištění zubů čeká i očista jazyka (existují různé škrabky na jazyk, funguje ale i obyčejná lžička) a nosu (používám konvičku na výplach nosu, dá se sehnat v lékárně).
Nezapomínám ani na hydrataci – vypiju sklenici čisté vody.

4. Dýchání a meditace
Nastává čas na meditaci, zklidnění mysli, procítění těla. Většinou začínám dechovým cvičením. Při meditaci používám časovač nebo aplikaci Plum Village App (objevila jsem ji nedávno a je to asi nejkrásnější aplikace, jakou jsem kdy v mobilu měla, doporučuji všem, kterým nedělá problém angličtina – v aplikaci najdete také hluboké relaxace, krátká videa atd.)
Stačí klidně i deset minut. Meditace mě dostane do přítomnosti, hezky zklidní a naladí mě na nový den.

ve svem tele

Mít svou rutinu a trénovat svou mysl v meditaci a relaxaci je velice důležité. Jedině tak se mnohem snadněji udržíme v klidu, ve svém středu, a jednotlivé výkyvy (ať už nahoru nebo dolů) zvládáme o poznání lépe.

5. Vyživit tělo
A moje oblíbená část dne – snídaně. Ať už je to ovesná kaše, smoothie, celozrnný chléb s rostlinnou pomazánkou nebo cokoli jiného, opravdu se snažím dodat tělu kvalitní a potřebné živiny. Během snídaně se věnuji jen jídlu, nesleduju obrazovky, nekontroluju emaily ani nečtu knihu. Jen si užívám dobré jídlo a klid.

Vyhradit si nějaký čas jen sama pro sebe a péči o své zdraví (psychické i fyzické) je zásadní pro naše fungování. Často dáváme naši pozornost a energii všem a všemu kolem, ale na sebe zapomínáme. Jenže to se pak projeví na našem fungování, prožívání, má to vliv na celý náš život.
Co kdybys zkusila dát tolik péče, kolik dáváš ostatním, i sama sobě?

A jaké je tvoje ráno? Máš nějakou rutinu? Pojďme se inspirovat
v komentářích.

S láskou,
Nela.