Přeskočit na obsah

Tři dechové techniky pro zklidnění mysli

Když máš pod kontrolou svůj dech, máš pod kontrolou svůj život.

Náš dech je základem života. Bez dechu není život.
Dýcháním vstupuje do těla prána, vitální energie. Díky energii nejen cítíme, že jsme naživu, ale můžeme také ovlivňovat naši energii, myšlenky, emoce
a naše přání nebo touhy.

Když se naučíme ovládat náš dech a vědomě ho používat, můžeme ovládat také jiné situace v našich životech (nebo spíše naše reakce na situace).

Způsob, jakým dýcháme, může hodně změnit.
Dnes bych s vámi chtěla sdílet tři dechové techniky, které pomáhají zklidnit mysl, rozpouštějí pocit zahlcení a poskytují uvolnění tělu i mysli.

1. Plný jógový dech

Pokud jste někdy zažili lekci jógy, pravděpodobně jste o tomto dechu slyšeli. Pomalý a hluboký dech pomáhá zvýšit hladinu kyslíku v krvi, vyživit tělo, uklidnit mysl a zklidnit nervový systém.
Tento dech pracuje se třemi různými částmi trupu a přirozeně zapojuje všechny tři laloky plic.

Jak na to:
Začneme rozdělením dechu na tři části. Můžete cvičit vsedě, ale pokud začínáte, doporučuji trénovat v leže, protože je snazší soustředit se pouze na dech a zachovat páteř ve stabilní poloze.

  • Položte ruce na břicho. Pošlete nádech až do břicha, pod vaše dlaně. Představte si, že vaše břicho je balón a vy se ho snažíte nafouknout. Břicho se rozšiřuje nejen směrem nahoru, ale také do stran a dozadu. Párkrát zopakujte.
  • Nyní přesuňte ruce ze strany na žebra. Znovu posílejte dech pod dlaně. Představte si, že váš hrudník je jako akordeon, který se s každým nádechem rozpíná do stran. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte.
  • Teď položte ruce na klíční kosti a opět posílejte dech pod dlaně. Snažte se nechat uvolněná ramena. V horní části hrudníku dochází jen k mírnému pohybu. Párkrát zopakujte.
  • Na závěr zkusíme plný jógový dech – propojíme všechny tři části dohromady. Položte si jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Vytvoříme dechovou vlnu – nádech směřuje do břicha, postupuje do žeber a nakonec pod klíční kosti. Párkrát vyzkoušejte.

Poznámka: Buďte k sobě jemní. Udržujte uvolněná ramena a čelist, na nic netlačte. Nechte dech plynout tak, jak vám to vaše tělo umožňuje. Nepřemýšlejte, jestli to děláte správně nebo špatně. Dovolte svému dechu volně plynout. Uvidíte, že s praxí bude vše jednodušší.

2. Udždžájí (ujjayi)

Ujjayi je jemný, šeptající dech, možná jste o něm slyšeli jako o vítězném dechu nebo dechu, který zní jako šumění oceánu.
Toto dechového cvičení vám pomůže zklidnit a zastavit mysl. U rychlejších stylů jógy můžete tento dech také použít k synchronizaci vašich pohybů s dechem (možná ho znáte z lekce power jógy nebo vinyasy).
Ujjayi také pomáhá zlepšit koncentraci, uvolnit napětí a zahřát tělo zevnitř.

Jak na to:
Během ujjayi se nádech i výdech provádí nosem. Při trénování této dechové techniky můžete zpočátku vydechovat ústy.

  • Najděte si pohodlný sed se vzpřímenou páteří. Položte jednu ruku před sebe, dlaní směrem k tváři. Představte si svou dlaň jako zrcadlo a zkuste svým výdechem toto zrcadlo zamlžit. Několikrát zopakujte. Zapamatujte si pocit, který jste měli během nácviku v krku.
  • Nyní zkusíme plný dech ujjayi. Nechte ústa zavřená. Lehce zužte hrdlo, do té míry, že vaše dýchání vydává šumivý zvuk, skoro jako chrápání. Zní to podobně jako při „zamlžování zrcadla“.
  • Pro začátečníky může být výdech se zvukem snazší než nádech.
  • Zkuste dělat stejně dlouhé nádechy i výdechy.

Poznámka: Cvičte dál a nebuďte na sebe příliš tvrdí. Bude chvíli trvat, než se tuhle dechovou techniku naučíte, ale stojí to za to.

dechové techniky

3. Brahmari

Také známý jako včelí nebo čmeláčí dech. Tahle dechová technika se vám možná na začátku bude zdát trochu bláznivá nebo zábavná. Během vydechování totiž vydáváme typický bzučivý zvuk včely.
Brahmari vám pomůže uklidnit mysl a prodloužení výdechu přirozeně zklidní nervový systém. Může vám pomoci uvolnit nejen úzkost a napětí, ale také hněv. Někomu pomáhá také při migréně.

Jak na to:
Při cvičení brahmari je výdech obvykle delší než nádech. Prodloužení výdechu mimo jiné pomáhá aktivovat parasympatický nervový systém.

  • Najděte si pohodlný sed se vzpřímenou páteří. Palci zacpěte uši a ostatní prsty rozložte jako vějířek na hlavu. Zavřete oči.
  • Zhluboka se nadechněte.
  • Nechte zavřená ústa a při výdechu se pokuste vytvořit zvuk „hmmmm“, podobně jako dělají včely nebo čmeláci.
  • Uvolněte ramena. Pokračujte pár minut.

Poznámka: Tento dech můžete zkusit udělat také tiše, jednoduše si představte bzučivý zvuk ve vaší hlavě. Můžete si zkusit hrát s polohou svých rukou, někdo si například rozloží prsty na obličej (lehce zatlačením na oční koutky, pod nos, kolem rtů) a stimuluje tak nervová zakončení na obličeji.